Dietetyk

DIETA TO NIE TYLKO ZRZUCANIE KILOGRAMÓW – PORADNIK JAK ZADBAĆ O SWOJE NAWYKI ŻYWIENIOWE

Próbowałaś/eś do tej pory różnych diet, ale każda kończyła się fiaskiem? A jeśli przynosiły rezultaty to tylko na krótko?

Ten problem dotyczy wielu osób, sięgających po tak zwane „diety cud”. Pomimo rosnącego zainteresowania zdrowym żywieniem i łatwym dostępem do porad żywieniowych w naszej populacji wciąż rośnie odsetek osób z nadwagą i otyłością – również wśród dzieci!!!

Przyczyn niepowodzeń może być wiele. Wiąże się z tym wiele czynników psychologicznych, do których można zaliczyć m.in. nierealistyczne oczekiwania spadków masy ciała i wyznaczenie nieadekwatnych celów, niskie poczucie własnej skuteczności czy stosowanie zasady „wszystko albo nic”. Ponadto ogólnie dostępne różne „diety cud” nastawione są na szybką, spektakularną utratę masy ciała bez nabywania nawyków na całe życie – po zarzuceniu diety wracamy do punktu wyjściowego i niestety pojawia się efekt jo-jo.

W doborze diety należy zwrócić uwagę nie tylko na redukcję masy ciała jaką chcemy osiągnąć, ale również występujące jednostki chorobowe, nasz styl życia czy preferencje żywieniowe.

Dlatego też tak ważna jest pomoc specjalisty, który wskaże dobre i złe strony dotychczasowego sposobu żywienia oraz indywidualnie dopasuje dietę – do stosowania nie przez miesiąc czy dwa ale całe życie! 🙂

 EDUKACJA ŻYWIENIOWA DZIECI

Ważne jest to przede wszystkim przy współpracy z dziećmi! W procesie zmiany żywienia powinnyśmy stawiać nacisk przede wszystkim na edukację dziecka i całej rodziny – tak aby w przyszłości wiedziało co jest dla niego odpowiednie i zdrowe! 

Twoje dziecko niechętnie spożywa warzywa i owoce? Ma nadmierną masę ciała? Najchętniej jadłoby tylko niezdrowe przekąski, popijając je słodzonymi napojami?

Z każdej sytuacji jest wyjście!
Nauka odpowiednich wyborów żywieniowych – przez zabawę, w przyjemnej atmosferze może znacznie wpłynąć na postawę i jakość diety dziecka, jak i całej rodziny.

DIETOTERAPIA W RÓŻNYCH JEDNOSTKACH CHOROBOWYCH

Bardzo często bagatelizujemy leczniczą „moc” diety. Najczęściej wydaje nam się, że leki załatwią za nas cały problem. Dieta najczęściej kojarzy się nam tylko z odchudzaniem, ale warto pamiętać, że może również wspomagać leczenie wielu jednostek chorobowych wśród których wymienia się m.in.:

  • Choroby tarczycy
  • Choroby układu pokarmowego – choroby zapalne jelit, refluks żołądkowo-przełykowy, stłuszczenie wątroby
  • Alergie i nietolerancje pokarmowe
  • Cukrzycę i insulinooporność
  • Zaburzenia odżywiania (anoreksja/bulimia, wybiórczość jedzenia u dzieci)

Jest wiele chorób dietozależnych, gdzie zastosowanie odpowiedniej diety w połączeniu z leczeniem farmakologicznym przynosi zaskakujące efekty!